EN BÜYÜK NÜKLEER KAZASINA HOŞGELDİNİZ

Dünyanın en korkunç nükleer kazasına sahne olan Çernobil nükleer santrali turizme açılıyor.

ÇERNOBİL
Ukrayna'da Çernobil Santrali'nden sorumlu bakan Viktor Baloga yaptığı açıklamada kazanın yaşandığı santral alanında önümüzdeki yıldan itibaren rehber eşliğİnde turistik gezilerin düzenleneceğini açıkladı.
Enerji Baloga, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın başkanı Helen Clark'la birlikte faliyette olmayan santral alanını incelediklerini belirtti.
Bakanlık sözcüsü yaptığı açıklamada, sözkonusu turları 1986'da yaşanan nükleer felaketin daha iyi anlaşılabilmesi için planladıklarını söyledi.

Sözcü ayrıca, nükleer santral kalıntısının hangi kısımlarının güvenli bir şekilde tura dahil edileceği üzerinde çalışma yaptıklarını açıkladı.
Çernobil santralinin etrafındaki 50 kilometrelik alana resmi izin olmadan girmek yasak ve tehlikeli olduğunu söyleyen yetkili turların bu yüzden dikkatli bir şekilde planlandığını açıkladı.
Çernobil santralinin kalıntılarının düzenlenmesi için halen 2500 kişi çalışmakta.
Bu kişilerin nükleer sızıntıya maruz kalmamak için kısa süreli vardiyalarda çalıştıkları biliniyor

KAYNAK:NTVMSNBC YEŞİL HABER

Çok kötü bir durum öyle değilmi sayın okurlar. Sadece Ukrayna bundan etkinlenmedi Rusya, Türkiye, Balkan devletleride bu nükleer faciadan nasibini aldı. O yıllar Kanser oluşmasının tavan yaptığı yıllardı. Çok ama çok acı olan bu olay Türkiye'ye bulutlar vasıtasıyla gelerek özelliklede doğu karadeniz bölgesini etkisi altına almıştır ve bu dönemlerde doğu karadenizde kanser oranı %90 arttı. Sizlere yarınki yazımda Bu çernobil faciasını saptadığım kaynaklardan görüntülücem ve her zamanki gibi altına da yorumumu yapacağım.

 

Hiç yorum yok: