SUYU BAKTERİLERDEN ARINDIRMADA YENİ TEKNİK


Kullandığımız suların çoğu filtre edilerek bakterilerden arındırılır. Filtrasyon sırasında genelde filtredeki porlar tıkanır ve sıvının filtreden geçişini artırmak için pompalar kullanılır. Pompaların enerji kaynağı ise elektriktir. Kullanılan elektriğin bedeli, normalde çok olması gereken suyun bedeline eklenir.
Kısacası, amaç periyodik olarak tıkanan filtreleri değiştirmek ve elektirk sarfiyatı bakterisiz bir su elde edebilmein faturasını oluşturmaktadır. Bu faturayı çok aşağılara çekecek bir buluş "Nano Letters" isimli bir derginin son sayısında yayımlandı. Araştırmacı Dr: Yi Cui'ye göre buluşlarında bir filtre var fakat forları çok daha geniş. Amaç sudaki bakterileri filtre etmek yerine gelen bakterileri elektirik şokuyla öldürmek. Porlar geniş olduğu için de az miktarda elektirik kullanılıyor. Bu buluşla suda sağlığa zarar veren bakterilerin %98'i birkaç saniye içersinde yok edilebilebiliyor ve su sarfiyatları %70'e düşüyor. Bu buluşla özellikle Afrika'nın bazı bölgelerindeki suyla yayılan bulaşıcı hastalıkların önüne geçileceği düşünülüyor.

KAYNAK:HABERTÜRK

Suyun hayatımızda ki önemi gittikçe artıyor öyle değil mi! Mesela sizin bulunduğunuz semt'de bir alt yapı çalışması yapılsın ve 1 hafta boyunca sularınız kesik olsun. Ne hissedersiniz? Çok kötü şeyler hissedersiniz öyle değil mi? duşunuzu alamazsınız, sağlıklı su içemezsiniz, ve içseniz bile o su kaliteli su olmadığına göre sizde su ile bulaşan bulaşıcı hastalıkların olması muhtemel. Hazır suları alırız dersiniz (yalnız hazır suların gerçekten iyi bir su olduğunu sanıyormusunuz) Bakın bir su kesintisi nelere mal oldu. "Su Hayattır", "Sağlıklı Su Olmazsa Yaşam Olmaz", Yukarıda bahsedilen icad çok iyi oldu insanlar için, suyun içersindeki zararlı organik maddelerin %98'ini temizliyor. Buda suyla bulaşan hastalıkların önüne geçilmesinde bir hayli etkili olacağı görüşündeyim... 

Hiç yorum yok: