BM MİLLETLER İKLİM KONFERANSI'NDA YİNE 'FİYASKO' ANLAŞMA


Meksika'nın Cancun kentinde düzenlenen BM İklim Değişikliği Çevreçeve Sözleşmesi 16. Taraflar Toplantısı (COP 16), "iddiasız" bir anlaşmayla sonuçlandı. Taraflar yoksul ülkelerdeki yağmur ormanlarını korumak için 100 milyon dolarlık bir küresel fon kurulması konusunda anlaştılar

Meksika'nın Cancun kentinde ki haftadır süren BM İklim Konferansı'nda iklim değişikliği ile mücadele için, yoksul ülkelere yağmur ormanlarını korumaları için bir küresel fon sağlanmasını ve temiz enerji teknolojilerinin paylaşımını öngören plan kabul edildi. Küresel ısınmanın başlıca nedenlerinin biri olan yağmur ormanlarının yok edilmesini önlemek için yoksul ülkelere 2020 yılına kadar 100 milyar dolarlık (yaklaşık 147 milyar TL) destek sağlanacak.

BOLİVYA KARŞI ÇIKTI
192 ülkenin katıldığı konferansta oluşturulan "Yeşil İklim Fonu'na" sadece bolivya karşı çıktı. Bolivya'nın itirazının not edileceğini, ancak bunun diğer ülkelerin anlaştıları bir planın hayata geçmesini engellemeyeceğini belirten Meksika Dışişleri Bakanı Patricia Espinosa "Bu, iklim değişikliği için uluslararası iş birliğinde yeni bir dönemin başlangıcı" dedi.
Geçen yıl Kophenhag'da yapılan iklim konferansından bağlayıcı sonuç çıkmaması nedeniyle beklentinin düşük olduğu toplantıdan 2012'de süresi biten Kyoto anlaşması'nın uzatılması yönünde bir karar ise çıkmadı.

ÇEVRECİ PROTESTO 
Çevreciler ise plandan memnun olmadı. "2010'da iklim değişikliği nedeniyle 21 bin kişi öldü" ve benzeri pankartlar taşıyan protestocular, toplantının yapıldığı Moon Palace Oteli'nde gösteri yaptı.

30 MİLYAR NEREDE
İklim konferansının kapanışından önce dünyada ünlü yönetim danışmanlığı kuruluşu Deloitte, iklim değişikliği ile mücadelede öncü rolü üstlenecek gelişmiş ülkelerin, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere finansman sağlamak için geçen yıl Kophenhag'da söz verdikleri 30 milyar dolarlık çevre fonu sözünü tutmadıklarını belirtti.

KAYNAK:HABERTÜRK

İşte insanoğlunun gerçek yüzü budur. Nasıl olurda 30 milyar dolarlık çevre fonunu yürürlüğe sokmazsınız hayret ediyorum. Yani o zaman niye oraya boşu boşuna toplanıyorsunuz bir yararınız yok bari zararınız olmasın. Bu sene ise 100 milyar dolarlık bir fon oluşturulacakmış. Ben sadece buna gülerim. Yahu sen 30 milyarlık Fonu vermiyorsun, nasıl olurda 100 milyarlık Fonu vereceksiz aklım ermiyor doğrusu. Gerçekten insanoğlunun sonunu düşünemiyorum. Sonuçta bu çevre için yapılan bir görüşme ve burada olumlu gelişmeler olacağına tam tersi olumsuz bir gelişme yaşanıyor. Gerçekten pes doğrusu. Kardeşim "ya bu işlerle uğraşmayın (boş yere Co2 salıyorsunuz), ya da iyi bir şey elde edin ve Dünya ile paylaşın bunu.

Hiç yorum yok: