ATMOSFERİN SINIRI YOK

İklim değişikliğine neden olan küresel ısınmanın başta co2 salımı olmak üzere temel nedenlerine çözüm bulmak amacıyla düzenlenen BM İklim Değişikliği 16. taraflar Toplantısı Meksika'nın Cancun kentinde başladı.

Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon'un sert uyarısıyla başlayan iki haftalık konferansa 15 bin bilim adamı ve gönüllüler katılıyor. Calderon, açılış konuşmasında "Dünya atmosferi, devletlerin egemenliğinden tamamen bağımsızdır. Atmosferin sınırı yok, onu korumak dünya çapında iş birliğine bağlı" dedi.


2 DERECENİN ALTI
Geçen yıl aralık ayındaki Kophenhag Anlaşması'nda sadece yoksul ülkelere yıllık 100 milyar dolarlık yardım yapılması karara bağlanmıştı. Kophenhag'da belirlenen, KÜRESEL ISINMANIN 2011'e kadar 2 derecenin altında tutulması hedefinin, 1,5 dereceye indirilmesi isteniyor.
Greenpeace Akdeniz Çevre Örgütü, Cancun'da bir araya gelen hükümet temsilcilerini "güçlü bir iklim anlaşması" için gerekli adımları atmaya çağırdı. Greenpeace, "ABD'nin karbon salımı konusunda birinci ülke olması ve olası bir küresel anlaşmada mutlaka yer alması gerektiği" düşüncesinin diğer hükümetler tarafından harekete geçmemek için mazeret olarak görüldüğüne dikkat çekerek bunun çok yanlış bir politika olduğunu vurguladı. Greenpeace, Türkiye'nin "herhangi bir salım azaltımı yapma taahhüdü olmadan" Cancun'a geldiğini belirtti.

TÜRKİYE'YE ÇAĞRI
Greenpeace, "İklim değişikliğine neden olan gazların salımında Türkiye Hiç de masum değil. Toplam Sera Gazı salımı bakımından dünya ülkeleri arasında 19. sırada yer alıyor. Türkiye, %95 artış oranıyla tüm OECD ve Doğu avrupa ülkeleri arasında iklimi değiştiren gaz salımlarını en hızlı artıran ülke" açıklamasında bulundu, Türkiye'yi sorumlu davranmaya çağırdı.

KAYNAK:HABERTÜRK

BM İklim değişikliği 16. Taraftar toplantısında amaç dünya sıcaklığını durdurmak (2 derecenin altında tutulması). Dünyanın en fazla sera gazı üreten ülkeler tahmin etmek hiç de zor değil bunlar Çin ve Amerikadır. Bu ülkeler bir an önce önlemlerini almazsa eğer bu dünyanın gelecekte çok vahim duruma düşeceğini göstermektedir ve sadece bu ülkeler değil gelişmekte olan ülkelerde (Tükiye, Yunanistan)   de bu çok aşırı oranda artmıştır.Eğer önlemleri almazsak gelecek nesillere bıraktığımız dünya yaşanamıyacak vaziyette olacaktır. 

Hiç yorum yok: