2011'DE HİÇ BİR İLDE SUSUZLUK YAŞANMAYACAKÇevre ve Orman bakanı Veysel Eroğlu, 2011 yılında hiç bir ilde su sıkıntısı yaşanmayacağını söyledi. Yağışların ve barajların doluluk oranlarını değerlendiren Eroğlu, "Türkiye'de yılda 44 milyar metreküp su kullanılıyor. Kurak dönemde bu neredeyse yarı yarıya düşüyor. İki yıl kurak dönem olursa, risk altında olmamak için baraj ve göletlerimizdeki toplam aktif hacmini 100 milyar metreküpün üstüne çekmemiz lazım" dedi. Eroğlu düzenlediği basın toplantısıyla 2009-2010 su yılı değerlendirmesini yaptı.Türkiye'nin su bakımından "zengin bir ülke olmadığını" dile getiren eroğlu, "akıllıca yönettiğimiz taktirde bu su yeter, ama bunu yapamazsak su sıkıntısı çekeriz." diye konuştu.

YAĞIŞ BOL OLDU
Yılda 501 milyar metreküp yağış düştüğünü aktaran Eroğlu şu bilgileri verdi: "2009-2010 su yılımda, yağışlar ortalamanın üzerinde. Bu dönemde 745 mm ile normalin üzerinde bir yağış meydana geldi. Geçen yıl bu değer 711 mm'di. Türkiye'nin uzun yıllar ortalaması ise 643 mm. Yani 2009-2010 su yılı verimli geçti. Son iki aylık yağış değerleri Türkiye'nin uzun dönem ortalamasına yakın. Ama bölgelere göre değişiklik var. Marmara'da Ege'de İç Anadolu'da yağışlar fazla, fakat Akdeniz'de düşük. Doğu ve Güneydoğuda ise iki ayda büyük yağış alamadık.

KAYNAK:HABERTÜRK 

Veriler oldukça güzel yalnız ben bu verilere pek güvenemiyorum neden diye soracaksanız, Yazın haziran, temmuz, ağustos, aylarında İstanbul'da veya İzmir'e ne kadar yağdı acaba yağmadı ve insanlar arabalarını, ev halılarını yıkayamadılar ve İstanbul Belediyesi halı yıkayanlara para kesileceğini vurgulamıştı (iyi de yaptı). İstanbul Barajı'nda çok az miktarda su kaldı vatandaşların suları dikkatli kullanmaları önerildi. Demek oluyor ki yağmur pek yağmıyor ve yukarıda belirtilen rakamlara uymuyor bu orantı.Türkiye'nin en çok yağış alan bölgesi herkesin bildiği gibi doğu karadeniz bölgesidir. Buralara bile ayda 2 3 defa yağmur yağdı zaten bu yağmurunda %70 kısmı ya nem ile birlikte havaya karışıyor (sıcaktan) ya da denize dökülüyor. yani barajlara etki etmiyor. Bana göre yukarıdaki veriler biraz abartılmış olabilir.

Hiç yorum yok: